Prof. Dr.
Fatih ÖKTEM

Ses Teli Kitlelerinin Tedavisi
(Mikrolarengeal Cerrahi)

Mikrolarengeal cerrahi, ses telinde ve gırtlakta yer alan lezyonların dışarıdan kesi açılmaksızın mikroskop yardımıyla ve mikro cerrahi teknikleriyle giderilmesini amaçlayan ameliyatlardır.

Ses teli kitlelerinin cerrahisi için geliştirilmiş özel büyüklükteki aletler ses tellerine kadar uzanabilen tüpler içerisinden geçirilerek hassas çalışmayı olanaklı hale getirmektedir. Operasyon sırasında patolojik dokuların kesilerek çıkarılması ve farklı cerrahi işlemlerin uygulanması söz konusudur. Bazı hastalarda elektrokoter ve lazer gibi uygulamalar da tercih edilebilmektedir.

Ses telinde nodül benzeri oluşumların tedavisi için yapılan ameliyatlardan sonra rahatsızlığın yeniden nüks etmemesini sağlamak için ses terapisi yapılması tavsiye edilir. Mikrolarengeal cerrahi, ses teli katmanları arasında bulunan reinke boşluğuna toplanan sıvıların (ödemlerin) giderilmesi amacıyla da yapılmaktadır. Genel anlamda daha önce ses terapisi almış fakat başarı elde edilememiş hastaların tamamına mikrolarengeal cerrahi önerilebilmektedir.

Mikrolarengeal Cerrahi Nasıl Yapılır?

Operasyonlar iki şekilde yapılır. Birinci teknik konvansiyonel özellikli aletlerin (orak bistüri, mikromakas, forseps vb.) kullanıldığı cerrahidir. İkinci teknik ise lazer teknolojisiyle yapılan ameliyatlardır. Lazer tekniğinin ses teli üzerine dokunulmadan yapılıyor olması hastalar için avantajlı bir durum olsa da uygulama sırasında verilen ısının titizlikle kontrol altında tutulması gereklidir.

HİZMETLERİMİZ

İLETİŞİM