Prof. Dr.
Fatih ÖKTEM

Yüz Estetik Cerrahisi

Yüz estetik cerrahisi, yüzde herhangi bir nedenden dolayı oluşan deformasyonların tedavisi için uygulanan, genellikle kozmetik tabanlı operasyonlardır. Yanak, çene, ağız, alın burun ve göz çevresi olarak bölümlere ayrılan yüz üzerinde yapılan cerrahi müdahalelerin genel amacı hastaların estetik görünüm beklentilerini karşılamaktadır.

Yüz estetiğinde hastaların imajını bozan organlara yönelik tespitin doğru biçimde yapılması oldukça önemlidir. Örneğin alt çenesinde gerilik bulunan bir hasta, burnun önde olduğu düşünebilir. Bu nedenle cerrahinin hangi bölgeye yapılacağının tespit edilmesinde uzman tecrübesi dikkate alınmalıdır.

Yüz Estetiği Kimlere Uygulanır?

Yüz estetiği cerrahisi genel sağlık durumu elverişli olan tüm hastalara uygulanabilir. 18 yaşın üzerinde olan, erkek veya kadın, yüzünde sarkma ve deformasyon görülen her kişiye yüz estetiği yapılabilmektedir.

Genellikle 40 yaş üzeri bireylerin tercih ettiği yüz estetikleri daha genç yaş gruplarına da yapılabilen operasyonlardır. Giderek kozmetik işlem yaş sınırı düşmektedir

Yüz Estetik Cerrahisi Hangi Alanları Kapsar?

Estetik/kozmetik uygulamalar, rekonstrüktif (onarım) uygulamalar, travmalara bağlı uygulamalar, konjenital anomaliler, baş-boyun cerrahisi şeklinde sıralanabilir.

Yüz Estetiği Cerrahisi Riskli Midir?

Her cerrahi operasyonun olduğu gibi yüz estetiği operasyonlarının da risk faktörleri bulunmaktadır. Doğru teknikle, cihaz ve ekipmanla, hijyen ve sterilizasyon prosedürlerine uygun olarak yapılmayan operasyonlar hastaların beklentilerini karşılayamadığı gibi genel sağlık durumları üzerinde de istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yüz Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Genellikle ameliyatsız olarak yapılan yüz estetiği uygulamaları tedavi süreçleri kısa sürede tamamlanan, hastaların sosyal yaşamlarına hızlı bir biçimde dönebildikleri işlemlerdir. Günümüzde en çok tercih edilen yüz estetiği işlemleri içerisinde botox ve dolgu ilk sırayı alır.

HİZMETLERİMİZ

İLETİŞİM