Prof. Dr.
Fatih ÖKTEM

Çene Estetiği

Çene estetiği (Mentoplasti) çene ucunun ileride veya geride olması, dışarıya doğru sivrilen çeneyapısı, çene yüksekliğinde kısalık gibi sorunlar nedeniyle yapılır. Özellikle hastaların ağız ve diş yapısıyla alakalı sorunlar çene estetiğini gerektirebilmektedir. Yapılan ilk değerlendirme sonrasında çene ucundaki soruna yönelik uygulanacak yönteme karar verilir. Protez ile dolgu veya çene ucunu törpüleme ameliyatı gibi işlemlerden söz edilebilir.

Çene Estetiği Neden Yapılır?

Çene estetiği genellikle yüzüne oranla küçük veya büyük bir çenesi olan, çene yapısı nedeniyle ısırma ve çiğneme problemleri yaşayan, çene ucu ileride ya da geride olan hastalara uygulanır. Çiğneme esnasında sıkıntı çeken hastalarda genellikle çene cerrahları ile ortak yaklaşım seçilmelidir.

Çene Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel veya lokal anestezi altında yapılan çene estetiği ameliyatlarında belirlenecek yaklaşıma çenenin mevcut yapısı ve problemin derinliğine göre karar verilir. Alt çenenin geride olduğu vakalarda çene implantı kullanarak büyütme sağlamak etkili yöntemlerden biridir. Farklı çene problemlerinde uygulanacak teknik değişkenlik gösterebilmektedir.

Estetik Çene Ameliyatları Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

İyileşme süreci hastaya uygulanan işleme göre değişkenlik gösteriyor olsa da genellikle birinci haftanın sonunda şişkinlik, ağrı ve gerginlik şikayetleri ortadan kalkar. Belirli bir süre alt dudakta hissizlik oluşabilir. Ancak hastanın yaşam kalitesini büyük oranda etkileyen bir durum değildir.

HİZMETLERİMİZ

İLETİŞİM