Prof. Dr.
Fatih ÖKTEM

Otoskleroz Cerrahisi
(Orta Kulak Kemikçik Kireçlenmesi)

İşitme kaybına yol açabilen, sesin iç kulağa iletiminin engellenmesiyle sonuçlanan bir hastalıktır. Genellikle kulakta yer alan 3 küçük kemikten üzengi kemiğini etkileyen hastalık, işitme problemlerine neden olur. Hastalığın teşhisinde stapes adı verilen üzengi kemikçiğindeki anormal oluşum gözlemlenir. Bu yeni anormal oluşum, üzenginin kemik yapısı üzerinde hareket etmesine engel olur ve ses dalgalarının iç kulağa iletilmesine imkan tanımaz; sonucunda da hastalar işitme kaybı yaşar.

Otosklerozun Belirtileri Nelerdir?

Otoskleroz genellikle kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi belirtiler gösterir. Bazı hastalarda tek taraflı bazı hastalarda ise iki taraflı işitme kaybı söz konusudur. İlk evrede hafif sesler işitilememeye başlar. Zaman içerisinde denge kaybı, baş dönmesi, ağır işitme gibi sonuçlar doğurabilir. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişir.

Otoskleroz Teşhisi Nasıl Konur?

Hastalıkla ilgili teşhiste kulak burun boğaz uzmanlarının yaptığı işitme testleri ve tetkikler yeterli olmaktadır. Hastalar otosklerozun hangi seviyede olduğunun ölçümlenmesi için özel cihazlarla (diapozon) muayene sürecinden geçirilir. İşitme ölçümlerinde tespit edilen kulak seviyesindeki kayıp tanıda yardımcı olur.

Otoskleroz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat için otoskleroz seviyesinin belirli bir düzeyin üzerinde olması gereklidir. Bu düzeye erişildiği durumlarda stapedektomi olarak adlandırılan otoskleroz ameliyatı yapılır. Ameliyatta anormal kemik durumu nedeniyle hareketi kısıtlanan üzengi kemikçiği çıkarıldıktan sonra ilgili alana bir protez yerleştirilir.

Otoskleroz Ameliyatı Sonrası Hastalar Ne Gibi Durumlarla Karşılaşabilir?

Ameliyat sonrası bazı hastalarda ağrı, baş dönmesi ve bulantı olabilir. Hastalar operasyon sonrasındaki 2 aylık süreçte ağır yük kaldırmamalı, uçakla seyahat etmemelidir. Aynı zamanda kulakta basınç etkisi yaratan dalış, ıkınma vb. eylemlerden de kaçınmalıdır. Tam iyileşme için belirlenen süreç hastadan hastaya değişkenlik gösterse de ortalama 2-3 aydır.

Kulak Içi Tümörlerinde Tedavi Nasıl Yapılır?

GlomusVagale tümörünün cerrahi yöntemle çıkarılması diğer tümörlere göre daha zor olan ve bazı riskler taşıyan bir tümör türüdür. Kulak kemiğine yerleşim gösteren GlomusJugulare ve GlomusTympanicum tümörlerinde genellikle kulak arkasından veya kulak arkasından başlayarak boynun üst kısmına kadar uzanan kesilerle ameliyat tamamlanır. Bu gibi vakalarda anjiyo ve embolizasyon uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir.

HİZMETLERİMİZ

İLETİŞİM