Rinoplasti işlemi, burnunun şeklinden memnun olmayan kişilere, dilediklerinde uygulanan bir estetik operasyondur. Burun sırtı, burun ucu ya da burnun yüz ile olan uyumu kötü olan bireylerde burun estetiği, görüntü olarak kişiyi oldukça mutlu etmektedir.

Burun estetiği, daha sağlıklı sonuçlar alınabilmesi açısından öncesinde ve sonrasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Burun estetiği, cerrahın seçimine göre farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Ameliyat öncesinde ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaçların, en az 10 gün öncesinde bırakılması gerekmektedir. Ameliyat öncesinde içilen bitki çayları nadiren de olsa, kanamayı artırabilmektedir. Bunu önlemek adına ameliyattan birkaç gün önce, bitki çaylarının tüketimi azaltılmalıdır.

Burun estetiğinde, özellikle ameliyat sonrası süreç çok önemlidir. Rinoplastide karşı karşıya kalınan en büyük sorun, ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişliklerdir. Hekimin verdiği ilaç ve kremler ile bu durum zamanla ortadan kalkmaktadır. Özellikle burun içi sprey ve kremlerin düzenli kullanılması, çabuk iyileşme açısından oldukça önemlidir. Rinoplasti sonrası ilk zamanlarda burnun uç kısmında ağrı ya da hiz kaybı meydana gelebilir. Fakat bu durum hastayı endişelendirmemelidir. His kayıpları ve ağrılar zaman içinde geçmekte ve hasta gayet normale dönmektedir.

Ameliyat sonrasında, ameliyata bağlı olarak burnun uç kısmında dikişler olabilir. Dikişler, hastada kaşınma ve hapşırmaya neden olabilir. Fakat tamponların ve dikişlerin alınması ile bu rahatsızlıklar ortadan kalkmaktadır. Operasyon sonrasında ilk bir ya da iki hafta burundaki yaralar ve kabuklar nedeniyle, burunda tıkanıklık oluşabilir. Zaman içinde burnun iyileşmesi ile, bu tıkanıklık sorunu yok olmaktadır. Ameliyat sonrasında bol bol sıvı gıda tüketilmesi önerilmektedir. Ameliyat yaz mevsiminde yapıldıysa, denize ya da havuza girmekten kaçınılmalı, ılık su ile duş alınmalıdır. Operasyon sonrasında ilk bir hafta lens, en az 3 ay boyunca da gözlük kullanılmamalıdır.

Burun estetiği sonrasında burun cildi hassas hale geldiği için, üç ay boyunca güneş ışığından korunmalı, temas gerektiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır.